Запаси сої в Україні скоротилися в 2,4 рази в порівнянні з минулим роком. Що це означає для фермерів?

За даними Державної служби статистики України запаси сої на 1 червня 2020 року склали 431 тис.т проти 1.04 млн т в минулому році. При цьому запаси сої у підприємств-переробників зменшились майже в три рази. 

производство сои в украине

Що це означає для Українського аграрного ринку і чого чекати від сої в другій половині 2020 року?

У 2017 році до введення так званих соєвих правок Україна виробляла 3,9 млрд т сої в рік. При цьому після введення правок спрямованих на внутрішній ринок перероблення сої, аграрії, які вирощували сою на експорт, стали втрачати 20-25% з тонни виробленого продукту.


З прийняттям поправок зросла пропозиція і внутрішня вартість сої впала. Багато фермерів змушені були підлаштовуватися і скорочувати площі посівів. Як результат посіви скоротилися аж на 9%. Урожай у 2019 році склав 3,69 млн т.


Попри такий удар, ринок адаптувався і в жовтні минулого року експорт сої досяг рекордного значення в 565 тис т. У січні цього року "соєві правки" були скасовані, але більшість фермерів на той момент вже спланували посівну, тому площі посівів не встигли збільшити. Тим часом, попит на сою і соєву олію у світі продовжує зростати.

На цей час ми маємо внутрішній дефіцит сої, її внутрішня ціна виросла на 35% з початку поточного року. Одночасно, посушлива погода спровокувала додаткове зростання попиту на сою в Європі. Поки що не зрозуміло чи стане Українська соя конкурентної саме в Європі. Адже торік Європа активно закуповувала американську сою (як сировину для перероблення). Але експерти припускають що після скасування соєвих правок, українські аграрії все-таки віддадуть перевагу роботі на експорт, а внутрішній переробник програє негласну війну за сою.


На жаль, погода в Україні  в цьому році дуже посушлива і скоріш за все чекати хорошого врожаю сої в країні не доводиться. Більш того, з урахуванням маленьких запасів сої, внутрішній попит від переробників буде тільки рости, адже зростає і світовий попит на соєву олію (Україна експортує олію в ЄС, Китай, Алжир, Ефіопію та Індію). При цьому вже зараз експорт соєвої олії з України скоротився на третину і що буде далі поки не зрозуміло.


+38 (044) 29 80 800

Украина, г. Киев, ул. Мечникова 2

© 2020 Company Inc.

 Все права защищенны

Веб-сайт X-TRADE AGRO GROUP працює в тестовому режимі. Знайшли помилку? Напишіть нам повідомлення на info@x-trade-group.com.ua